Počátkem roku 2021 se zdá, že miliony Američanů nesouhlasí s jedním z nejzákladnějších faktů jejich demokracie: s tím, že prezidentské volby v roce 2020 vyhrál Joe Biden, i když se Trump nakonec vzdá moci a opustí Bílý dům. Varují, že neexistuje žádný rychlý ani snadný způsob řešení této krize. Protože pokud jde o řešení dezinformací, jediné, co se ve vnímání člověka hodně změní, je jednoduše opakování faktů.
V krátkodobém horizontu Trumpova falešná obvinění z volebních podvodů oslabila schopnost Bidena bojovat proti pandemii koronavirů. „Pokud jen 20% populace řekne:„ Nejste můj prezident, zdvojnásobím svůj odpor červů “nebo„ pořádám pořádání večírků přes prázdniny “, znamená to, že je ještě méně pravděpodobné, že to přijmeme věc pod kontrolou, říká Whitney Phillips, profesor komunikace na Syracuse University.
Z dlouhodobého hlediska mohou prezidentovy lži také podkopat Bidenovu vládní moc, stejně jako rasistická konspirační teorie „birther“, další falešné tvrzení Trumpa, pomohla podnítit politickou opozici vůči prezidentu Baracku Obamovi. A poškození základní důvěry Američanů v jejich demokracii může jít daleko za volební politiku.
„Co když nemáme společný smysl pro realitu?“ říká Claire Wardle, generální ředitelka společnosti First Draft, skupiny, která zkoumá a bojuje proti dezinformacím. „Viděli jsme více konspiračních teorií. Roste počet lidí, kteří nevěří v kritickou infrastrukturu společnosti. Kde to končí?“
Jak jsme se sem dostali
Současná americká dezinformační krize je vyvrcholením více než dvou desetiletí znečištění informačního ekosystému země, uvedl Wardle. Šíření dezinformací na sociálních médiích je součástí tohoto příběhu, stejně jako vzestup alternativních pravicových médií, nedostatek investic do veřejných médií, úpadek místních zpravodajství a nahrazení uzavřených místních novin nestrannými online obchody.
Tato „vážná fragmentace“ amerického mediálního ekosystému stojí v příkrém kontrastu například s Velkou Británií, kde bylo 94% dospělé populace Spojeného království, včetně 86% mladší generace, naladěno na BBC, veřejně financovanou vysílací společnost, během několika týdnů oficiálních statistik o pandemii.
A levice a pravice ve Spojených státech vyvinuly nejen různá média pro své odlišné publikum, ale také různé modely výměny informací, uvedl Wardle. Obyčejná média stále sledují tradiční vysílací model shora dolů: autoritativní zdroj produkuje zprávy a vysílá je spotřebitelům. Pravicový mediální ekosystém vyvinutý mediálním rádiem naproti tomu funguje jako síť mediálních interakcí lidí, „společnost, která vypráví příběhy své vlastní komunitě,“ řekl Wardle.
Trump stavěl na a uvítal to, co Kate Starbird, profesorka z Washingtonské univerzity, která studuje dezinformace, na Twitteru označuje za model „participativní dezinformace“. „Trump nejen probudil své publikum, aby bylo náchylné k falešným příběhům o volebních podvodech, ale také je inspiroval k jejich vytvoření … a poté falešná obvinění proti nim zopakoval,“ napsala. Účastnické dezinformace mohou být ve skutečnosti „lepivější“ a efektivnější než „propaganda shora dolů“, argumentoval Starbird, z části kvůli Trumpovým příznivcům „pozitivnímu posílení“, že jejich „objevy“ „opakovaly“ jejich mediální a politické celebrity.
Když vyšlo najevo, že jejich platformy jsou dokonalým prostředím pro vytváření a zpeněžování participativní dezinformace, společnosti sociálních médií pomalu šíří její šíření. Společnosti jako Twitter a Facebook začaly varovat před falešnými volebními podvody Trumpa teprve krátce před volbami. Dokonce i tehdy byla označena jen hrstka jeho tweetů, poznamenal Wardle, zatímco Trump poslal desítky dalších tweetů vyjadřujících stejný příběh, a média pokračovala v reportáži o jeho svědectví a navzdory pokusům o ověření faktu vytvořila silný národní příběh o podvodu.
Rozhodnutí platforem sociálních médií definitivně hlásit některé z Trumpových dezinformací bezprostředně před dalšími volbami mohlo mít také své vlastní nepříznivé politické důsledky. „Strávili tolik času odmítáním moderování obsahu, že to, co nyní dělají, připadá jako nejhorší druh cenzury,“ řekla Joan Donovan, ředitelka výzkumu v Shorensteinově centru pro média, politiku a veřejnost, dobře na Harvardu. „Kdyby to dělali roky, nebylo by to tak šokující.“
Rychlé šíření Trumpových volebních lží by mělo být „budíčkem“ pro „dobře míněné lidi“, kteří věří, že poskytování „kvalitnějších informací“ může vyléčit dezinformace, například povzbuzení lidí „jíst více špenátu místo čokolády“. jíst, “uvedl Wardle, který pro novináře uspořádal školení zaměřená na porozumění dezinformacím a jejich řešení.
“Máme emocionální vztah k informacím.” Není to racionální, řekl Wardle. Lidé, kteří pracují v „kvalitním informačním prostoru“, Wardlův výraz pro novináře, výzkumníky, výzkumníky a kontrolory faktů, však stále předstírají, že zpracování informací je spíše zásadně racionální než hluboce emotivní a jak člověk vyjadřuje svou identitu. Je důležité si uvědomit, že lidé zpracovávají informace prostřednictvím celých příběhů, nikoli jednotlivých faktů, řekl Wardle. Pokus o boj proti dezinformacím ověřením nebo odhalením jednotlivých falešných tvrzení se stává pouze nekonečnou a neplodnou hrou „rána po ránu“.
Týden po volbách si vezměte titulek New York Times: „Volební úředníci v celé zemi nenajdou žádné podvody“ Příběh citoval volební úředníky obou politických stran v desítkách států. Ale toto pokrytí, i když je cenné, pravděpodobně mnoho nezměnilo, říká Phillips, profesor komunikace. „Existuje velké procento populace, kteří vidí slovo„ volební důstojník “a dekódují ho ve svých myslích jako liberální a proti Trumpovi,“ uvedla. „Pokud nechcete důvěřovat institucím, které by zajímalo, co volební úředníci říkají, protože jsou zkorumpovaní, jste v posteli s Bidenem a falešnými sdělovacími prostředky.“ Impulz k házení faktů o těchto otázkách je opravdu silný a srozumitelný “řekla.”
Výzkum také ukázal, že dezinformační a konspirační teorie jsou často spojeny s rasovými předsudky a nenávistí, dodal. Některé z nejnebezpečnějších dezinformací roku o závažnosti pandemie koronavirů, která neúměrně zabila černošské Američany, a Trump pravděpodobně vyhrál volby na základě argumentu, že hlasy ve většině černých městech byly podvodné a neměly by se počítat. byl jasně ovlivněn bílými americkými rasovými projevy. Freelon uvedl, že není náhoda, že někteří stejní lidé, kteří nazývají Covid mýtem, také tvrdí, že černé hlasy jsou nezákonné.
„Velká část země byla zabrána“
I když je možné spolupracovat s lidmi, kteří hluboce věří ve falešné příběhy a někdy se mění, tato práce je nejúspěšnější individuálně, s lidmi, kteří se dobře znají, uvedli odborníci. Je dobré pochopit základní požadavky, které musí někdo vidět na svět, včetně toho, co považují za „dobré lidi“ a „špatné lidi“, aby pochopili, jaké další informace je mohou vést, řekl Phillips. „Druhá věc, která nutí lidi jít dál – je milující – je láska,“ dodal Freelon. „Lidé, kteří vás milují, vaši rodinu, lidé, kteří jsou připraveni se zapojit.“
Dezinformace se však také udržují prostřednictvím osobních vztahů.
“Téměř všechny konspirační teorie jsou podporovány sociálními vazbami a vazbami.” Není to jen jedna osoba, která se k tomu přihlásila izolovaně, ale síť lidí, kteří se navzájem podporují ve své víře, říká Freelon. „Opustit skupinu znamená přinejmenším zradit tyto přátele a narušit sociální vazby.“
Existují další emocionální bariéry lidské změny.
„Nikdo se nechce nikde cítit zrazen,“ řekl Shafiqah Hudson, spisovatel a výzkumník, který studoval online dezinformační kampaně. „Budeme bojovat zuby nehty jako lidé, abychom nebyli hloupí. Proto vidíte lidi, jak se zdvojnásobují. Nikdo nechce mít pocit, že byli zabiti, ale velká část země byla skutečně zabrána.“
Zatímco osobní vztahy mohou pomoci v boji proti dezinformacím, mnoho Američanů se jednoduše vzdalo boje proti falešným vírám příbuzných. Na dovolené v USA „lidé vypínají své strýce [na sociálních médiích] nebo odmítají mluvit se svou matkou“, řekl Wardle. „Mám obavy,“ řekla. „Pokud máte dva různé mentální zájmy se dvěma různými skupinami aktérů, kteří nedůvěřují druhé straně a kteří nejsou ochotni naslouchat na druhé straně, pak demokracie nefunguje.“
Leave a Reply